مشعل گازی شوفژکار

مشعل شوفاژ کار را به عنوان قلب و کانون اصلی سیستم گرمایشی می دانند. وظیفه مشعل شوفاژ کار به عنوان اصلی ترین جزء سیستم گرمایشی ایجاد گرما در پکیج های گرمایشی، هیتر ها و دیگ های بخار می باشد. مشعل ها را از لحاظ سوخت مصرفی به طور کلی می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد. از انواع مختلف آن می توان مشعل سه گانه سوز، مشعل مازوت سوز، دوگانه سوز، گازوئیل سوز و مشعل گاز سوز را نام برد. که از جمله تجهیزات به صرفه و متداول تاسیسات ساختمان و صنایع مختلف از بین این موارد مشعل گاز سوز می باشد. علت طراحی و تولید بسیاری از سیستم های گرمایشی در مدل گاز سوز وجود منابع غنی و ارزشمند گاز طبیعی در کشور می باشد. نحوه عملکرد مشعل شوفاژ خانه به این صورت بوده که ایجاد شعله و حرارت ضمن ترکیب با هوای احتراق، با عبور جریان گاز انجام می پذیرد.

پایداری شعله و دامنه تغییرات در مشعل شوفاژ کار بسیار وسیع و گسترده است. همچنین این دستگاه هنگام ایجاد فرآیند شعله و حرارت، میزان انرژی بسیار کمی را مصرف می کند. بر همین اساس، علاوه بر صرفه جویی بهینه در مصرف انرژی، در کاهش هزینه های اقتصادی مصرف کننده، تاثیر مطلوبی از خود برجای می گذارد. لازم به ذکر است که مشعل شوفاژ  کار قادر است در فضای کوره بویلر دمایی یکنواخت و قابل کنترل ایجاد کند. علاوه بر این، مشعل های شوفاژ کار از راندمان و توان حرارتی بسیار بالایی برخوردار می باشند. از ویژگی های حائز اهمیت مشعل شوفاژ کار می توان به عدم تولید سر و صدای زیاد، ترکیب درست سوخت و هوا، عدم مستهلک شدن در اثر دمای آزاد شده از خود و ایجاد اتمسفری قابل کنترل و یکنواخت اشاره کرد.

اجزای اصلی سازنده مشعل گازی شوفاژ کار

مشعل گازی شوفاژ کار از اجزای مهم و اصلی ساخته شده که شامل موارد زیر می باشد:

  1. بدنه مشعل
  2. رله کنترل
  3. شیر برقی
  4. الکترو موتور
  5. ترانس جرقه

 

لازم به ذکر است که از مشعل شوفاژ کار به عنوان جز اصلی سیستم موتورخانه ها و دیگ های بخار، به منظور تامین گرمایش بویلر های فولادی و چدنی استفاده می شود.