نکات مهم در انتخاب و خرید چیلر

چیلر یک دستگاه سرمایشی است. تولید برودت در این دستگاه مطابق با اصول و قوانین ترمودینامیکی صورت می گیرد. به طور خلاصه، مهم ترین فرآیند در هر سیکل تبریدی، در اثر کاهش فشار در اواپراتور اتفاق می افتد. در اثر این کاهش فشار در داخل اواپراتور مایع مبرد در دمایی کم تر از دمای جوش خود، شروع به جوشیدن می کند و با توجه به این که مایع مبرد برای به جوش آمدن به انرژی نیاز دارد، گرمای سیال انتقال حرارت را به خود جذب کرده و به چرخه اش ادامه می دهد. سیال انتقال حرارت از دستگاه خارج می گردد و به فضا های تهویه شده منتقل می شود ( از طریق لوله ها و پمپ های آب سیرکولاتور) سپس در آن جا وارد دستگاه های توزیع کننده سرما ( فن کویل و … ) می شود و سیستم های کنترلی و ترموستات فن کویل، دمای طرح داخل را کنترل می کنند.

کاربردهای چیلر

از این دستگاه در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان، سرمایش مجتمع های اداری، تجاری، مسکونی، تفریحی و … در خط تولید صنایع مختلف از جمله داروسازی، صنایع غذایی و … و در تهویه مطبوع بیمارستانی استفاده می شود. امروزه به منظور تنظیم دمای محیط کنترل شده در شرایط دلخواه از تجهیزات مختلف و پیشرفته ای برای تولید سرما در فصول گرم سال استفاده می شود.

ظرفیت چیلر

تعیین ظرفیت سرمایشی مورد نیاز پروژه از اولین و مهم ترین مراحل انتخاب و خرید چیلر است. ظرفیت سرمایشی چیلر باید متناسب با نوع کاربری‌ ای که با توجه به آن چیلر را انتخاب می کنیم نیاز به درستی تخمین زده شده و تعیین گردد.

چیلر تهویه مطبوع

برای تعیین دقیق ظرفیت سرمایشی مورد نیاز یک پروژه مسکونی، تجاری، فرهنگی، اداری و … بهترین راه بهره ‌گیری از نرم ‌افزارهای طراحی می‌ باشد اما امروزه برای تخمین بار برودتی مورد نیاز از راهکارهای سریع‌ تر و محاسبات سر انگشتی نیز استفاده می ‌شود.

باید توجه داشت استفاده از محاسبات سر انگشتی صرفاً جهت واحدهای مسکونی و اداری با تعداد نفرات کم کاربرد دارد و در پروژه ‌های بزرگ برای تعیین بار برودتی استفاده از نرم افزار تخمین بار امری مهم و ضروری می باشد.

اقلیم محل نصب چیلر

از دیگر موارد حائز اهمیت در انتخاب چیلر می توان به اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه ‌ای که باید چیلر در آن نصب شود اشاره کرد.

به طور کلی می توان گفت در مناطقی که دارای رطوبت نسبی بالا و اصطلاحا هوای شرجی هستند نمی ‌توان از چیلر هایی که کندانسور آن‌ ها از نوع آب خنک هستند استفاده کرد.

چیلر جذبی و چیلر تراکمی آب خنک از این دسته هستند و به دلیل اینکه برای تبادل حرارتی و تقطیر مبرد در داخل کندانسور این چیلر ها میبایست آب سرد وجود داشته باشد و این آب سرد توسط دستگاهی بنام برج خنک کننده که بر اساس سرمایش تبخیری کار می ‌کند تأمین می‌ شود نمی‌ توان از این دو نوع چیلر در مناطقی که دارای رطوبت نسبی بالا هستند استفاده کرد.

چیلر هوا خنک را می ‌توان در هر اقلیمی به کار برد و هیچ گونه محدودیتی در زمینه استفاده از این نوع چیلر ها وجود ندارد.

لازم به ذکر است علاوه بر موضوع رطوبت مواردی مانند ارتفاع از سطح دریا و ماکسیمم دمای خشک منطقه نیز در طراحی چیلر و به ویژه کندانسور آن بسیار تعیین کننده و مؤثر است.

قیمت چیلر

قیمت یک دستگاه چیلر تحت تاثیر مواردی زیادی قرار می گیرد اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که در هنگام انتخاب چیلر نباید فقط بر روی قیمت آن تاکید داشت و اولویت باید با  مشخصات فنی باشد.

مصرف برق چیلر

در بیشتر پروژه‌ ها مصرف برق چیلر مسئله ‌ای بسیار مهم و تعیین کننده است.

مصرف برق در چیلر های جذبی بسیار کم و ناچیز است اما در چیلر های تراکمی مصرف بالا می ‌باشد. عوامل زیادی بر مصرف برق در چیلر تراکمی تاثیر می گذارد.

ضریب عملکرد چیلر

ضریب عملکرد چیلر، نسبت میزان برودت تولید شده به انرژی مصرف شده می باشد. به طور کلی ضریب عملکرد در چیلر تراکمی از چیلر جذبی بیشتر است ولی ضریب عملکرد در چیلر های تراکمی نیز با توجه به نوع آب خنک یا هوا خنک، نوع کمپرسور، نوع اواپراتور و کندانسور، می ‌تواند متفاوت باشد. میزان ضریب عملکرد چیلر ها ملاک اصلی سازمان ملی استاندارد برای تعیین رده انرژی آن ها است.

تعمیرات و نگهداری چیلر

هزینه ‌های نگهداری و تعمیرات یکی دیگر از مهم‌ ترین مواردی است که در هنگام انتخاب و خرید چیلر باید مورد توجه قرار بگیرد. عدم توجه به این موضوع می ‌تواند در آینده هزینه ‌های بسیار زیادی را به شما تحمیل کند.

هرچه ظرفیت چیلر بزرگتر باشد هزینه‌ های نگهداری و تعمیرات آن نیز بیشتر است.

در ظرفیت سرمایشی یکسان چیلر ها هزینه نگهداری و تعمیرات چیلر ها متفاوت است. به عبارت دیگر هزینه نگهداری و تعمیرات جذبی بیش از چیلر تراکمی و چیلر تراکمی بیشتر از چیلر هوا خنک می باشد.

این امر به علت وجود برج خنک کننده و کندانسور آبی و سیستم پمپاژ است که باعث افزایش استهلاک و هزینه ‌های نگهداری می شود.

در چیلر های تراکمی هزینه‌ های نگهداری و تعمیرات به نوع کمپرسور و کندانسور و اواپراتور نیز بستگی دارند.

چیلر ایرانی یا خارجی

یکی از پر تکرار ترین، مهم ترین و شایع ‌ترین سؤالاتی که در هنگام انتخاب و خرید چیلر پیش می آید این است که چیلر ایرانی بهتر است یا خارجی؟

به طور قطع از دیدگاه مهندسی چیلری خوب و مناسب است که دارای مشخصات فنی بهتر، گارانتی بیشتر و مطمئن ‌تر و خدمات پس از فروش در دسترس باشد.

با همه این توضیحات در مورد انواع خاصی از چیلر به دلیل تکنولوژی و هزینه‌ های بالای تولید آن‌ ها، شرکت ‌های داخلی یا توانایی تولید آن ‌ها را نداشته ‌اند و یا تمایلی برای تولید آن ‌ها نشان نداده ‌اند.

چیلر های جذبی از جمله چیلر هایی هستند که با وجود  اقدام به تولید شرکت ‌های داخلی موفقیت چشمگیری در زمینه بالا بردن کیفیت و بازدهی آن‌ ها دیده نمی شود. از همین رو اغلب استقبال کارفرما ها از چیلر های جذبی وارداتی بیشتر بوده است.

در مورد چیلر های تراکمی سانتریفیوژ، به علت تکنولوژی بسیار بالای و هزینه ‌های سرسام ‌آور تولید این نوع چیلر ها، شرکت‌ های ایرانی قادر نیستند آن ها را تولید کنند.

برخلاف چیلر های تراکمی سانتریفیوژ ، شرکت‌ های داخلی توانایی بالایی در طراحی و تولید چیلر های تراکمی نوع هوا خنک و آب خنک دارند از این رو در هنگام انتخاب از میان چیلر تولید داخل و یا خارجی می ‌بایست اطلاعات و مشخصات فنی هر دو به دقت مورد بررسی و یکسان سازی قرار گیرند.

در کنار مشخصات فنی، می ‌بایست به مواردی چون مدت زمان و کیفیت گارانتی و همین طور خدمات پس از فروش توجه ویژه ای کرد.

شرکت ‌های تولیدکننده داخلی معمولاً در این موضوع پیشگام‌ تر و موفق ‌تر بوده‌ اند دلیل آن هم در دسترس بودن نیروهای فنی و همینطور قطعات مصرفی در مونتاژ چیلر است. در صورتیکه شرکت ‌های وارد کننده چیلر عمدتاً دفاتر بازرگانی بدون تجربه در امر نگهداری و تعمیرات هستند و همینطور تضمینی برای وجود قطعات یدکی چیلر های آن‌ ها در بازار ایران وجود ندارد.