چطور طول عمر پکیج دیواری را افزایش دهیم؟

چطور طول عمر پکیج دیواری را افزایش دهیم؟

چطور طول عمر پکیج دیواری را افزایش دهیم؟

پکیج دیواری از رایج‌ ترین ابزار های گرمایشی می باشند. ویژگی های مثبت دستگاه پکیج شوفاژ دیواری توانسته است نظر کاربران و سازندگان را در انتخاب یک سیستم گرمایشی مناسب برای واحد های مسکونی و یا حتی تجاری به خود جلب کند. قیمت مناسب، مستقل بودن مصرف برای هر واحد، مصرف انرژی کمتر (نسبت به سیستم موتور خانه مرکزی)، اشغال نکردن فضای زیاد، امکان دسترسی آسان و سریع به دستگاه برای بازدید های دوره ای و تنظیمات، نصب سریع، آسان، کم بودن هزینه های نگهداری و تعمیر از دلایل این انتخاب می باشد. ارزش این وسیله های کاربردی در فصول سرد سال که نیاز به آب گرم بیشتر است، مشخص می شود و برای اینکه طول عمر آن ها را افزایش دهیم باید به نکاتی توجه نماییم.

۱٫      فشار آب در مدار شوفاژ

اولین نکته فشار آب در دستگاه می باشد که به شما مصرف کننده محترم مربوط میشود و شما مستقیما می توانید ان را تنظیم نمایید. اگر فشار آب منطقه شما کم است، بهتر است که یک پمپ آب برای بالا رفتن فشار به راحتی در ساختمان قرار دهید. البته پکیج در فشار نیم بار نیز روشن می شود اما بهترین حالت این است که فشار را روی ۱٫۵ بار تنظیم کنید و بعد از آن شیر پر کن را ببندید.

۲٫      از تجهیزات گرمایشی مناسب و استاندارد استفاده کنید

تجهیزات گرمایشی مانند رادیاتور ها، لوله کشی گرمایش از کف و یا حتی داکت اسپیلت، واسطه گرم کردن محیط توسط آب گرمی هستند که پکیج تامین می کند. انتخاب نادرست تعداد پره های رادیاتور، اجرای نادرست و غیر اصولی سیستم گرمایش از کف، استفاده از سیستم داکت اسپیلت ناسازگار با دستگاه  و یا استفاده از تجهیزات غیر استاندارد، عمر کاری پکیج را به شدت کم می کند. پس حتی اگر شده با صرف هزینه ای بیشتر، تجهیزات مناسب، با کیفیت و استاندارد خریداری نمایید تا در نهایت مجبور به پرداخت مبالغ هنگفت برای تعمیر پکیج خود نشوید.

۳٫      هوا گیری مدار شوفاژ

یکی دیگر از نکاتی که شما کاربر عزیز باید به آن دقت کنید این است که هوا گیری رادیاتور های خود را حداکثر به فاصله دو ماه یک بار انجام دهید تا از وجود هوا در رادیاتور جلوگیری به عمل آید و با پر آب شدن رادیاتور ها گرمای بیشتری در ساختمان تولید شود.

۴٫      فیلتر آب مغناطیسی یا شیمایی

در هنگام نصب پکیج به نصاب پکیج هشدار دهید که برای سیستم گرمایشی شما یک فیلتر در ورودی آب برای پکیج قرار دهد تا از رسوب گرفتن مدار های دستگاه جلوگیری شود.

۵٫      فیلتر گاز

علاوه بر استفاده از فیلتر آب یک فیلتر گاز هم در ورودی گاز قرار دهید تا از ورود مواد اضافی به دستگاه جلوگیری کنید.

۶٫      استفاده صحیح و بهینه از پکیج و آبگرمکن

در هنگام استفاده از پکیج دیواری تلاش کنید دمای دستگاه را به گونه ای تنظیم کنید که مجبور به باز کردن پنجره ‌ها و یا تنظیم آب سرد و گرم نشوید؛ به دلیل این که رعایت نکردن این نکات موجب کاهش عمر دستگاه خواهد شد. همچنین در زمان استفاده از آبگرمکن سعی کنید دمای آن را روی حداکثر تنظیم نکنید زیرا این روش هم مصرف گاز را افزایش خواهد داد و هم باعث فرسوده شدن زودتر دستگاه ‌خواهد شد.

۷٫      شیر صافی در مسیر برگشت به پمپ

علاوه بر ( فیلتر آب و فیلتر گاز ) در هنگام نصب بهتر است شیر صافی نیز قرار داده شود تا راندمان دستگاه خود را بالا ببرد.

فیلترهای گفته شده باید سالانه مورد بررسی قرار گیرند و اگر خراب شده اند یا کارایی خود را از دست داده اند آن ها را تعویض کنیم.

اگر دستگاه در بیرون از ساختمان نصب شده است دقت داشته باشید که دارای کاور مخصوص باشد و اگر دستگاه دارای سیستم ضد یخ نبود و به هر دلیلی دستگاه را در زمستان روشن نمی کنید از خالی بودن مدارهای رفت و برگشت آب در داخل دستگاه اطمینان حاصل نمایید. در غیر این صورت اگر هوا زیاد سرد شود قطعات داخل دستگاه یخ بسته و ترک می خورند.

۸٫      سرویس دوره ای و به موقع پکیج و آبگرمکن

برای افزایش بازدهی و طول عمر پکیج و آبگرمکن سرویس دوره ‌ای را از یاد نبرید. بهتر این است که هر شش ماه یکبار از متخصصان تعمیر پکیج دیواری بخواهید برای سرویس دستگاه به شما کمک کنند. این روند موجب می‌­ شود که درصورت بروز هر گونه اشکال در دستگاه به سرعت از مشکل به وجود آمده آگاه شوید و بتوانید با صرف کمترین هزینه ، دستگاه خود را تعمیر کنید. سرویس دوره ‌ای پکیج شامل رسوب زدایی، کنترل دودکش و فیلتر و… می باشد.

۹٫      از دودکش مناسب استفاده کنید

دودکش یکی از مهم ترین اجزای پکیج است و باید در انتخاب و اتصال آن دقت زیادی به خرج دهید. اگر دودکش کیفیت لازم را نداشته باشد و یا به درستی نصب نشود، هم سلامت خودتان به خطر می افتد و هم سرعت فرسایش پکیج افزایش پیدا می کند.

۱۰٫  اسید شویی و شستشوی مدار

به علت سختی آب املاح ممکن است به شکل رسوب در لوله ‌ها جمع شوند و بازدهی دستگاه را به شکل چشم گیری کاهش دهند. برای جلوگیری از این اتفاق می ‌توانید از فیلترهای تصفیه آب استفاده نمایید. برای افزایش فشار آب نیز می توانید جرم‌ گیری ، رسوب زدایی و اسید شویی را نیز در دستور کار خود قرار دهید. البته بهتر این است برای حفظ ایمنی خود، از یک متخصص تعمیر آبگرمکن و متخصص تعمیر پکیج کمک بخواهید به این دلیل که در هنگام کار کردن با اسید ها، باید نکات ایمنی بسیاری را رعایت کرد.

۱۱٫  کمک گرفتن از تعمیرکار حرفه‌ ای و متخصص در محل

به یاد داشته باشید که پکیج های دیواری و آبگرمکن ها به سبب استفاده از گاز جهت تامین سوخت مورد نیاز خود از حساسیت زیادی برخوردار هستند و برای تامین امنیت و سلامت ساکنان خانه ضروری است توصیه‌ های ایمنی را رعایت کنیم و در صورت بروز هرگونه مشکل آن را به دست متخصصان با تجربه بسپاریم. در نتیجه بهتر است برای تعمیر پکیج و آبگرمکن شخصا اقدام نکنید و تعمیرات دستگاه را به دست متخصصان تعمیر آبگرمکن و پکیج دیواری بسپارید زیرا امکان دارد نه ‌تنها دستگاه را تعمیر نکنید بلکه هم به خود و هم به دستگاه صدمه وارد کنید.

گاهی هم پیش می آید که تعمیرکار به جای تعمیر قطعات دستگاه، اقدام به تعویض قطعات کند و هزینه‌ های بیشتری را به شما تحمیل کند. برای جلوگیری از بروز این گونه مشکلات بهتر است قبل از اقدام به تعمیر دستگاه به دنبال متخصص های کار بلد و متعهد باشید.